Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krev, dřinu, slzy a pot pro Brity znova po 76 letech.

24. 06. 2016 10:23:19
Hlasy referenda jsou nyní v době publikování tohoto příspěvku už všechny sečteny a výsledek je už jasný. Velká Británie ODCHÁZÍ z Evropské Unie.

Zastánci čekání na směrnice a regulace z Bruselu a jejich bezduchého plnění místo vlastního uvažování a aktivního hledání vlastních cest, zastánci pasívního čerpání dotací pouze na účely, které v Bruseli považují za vhodné pro dotování a jiné ne, zastánci rozdělování imigrantů podle klíče diktovaného "shora" , zastánci nelogických a nesmyslných rozhodnutí, které nejde zespodu nijak zvrátit a které snad možná vyhovují lídrům EU, Německu a Francii, ale spíš ani těm ne. Ti všichni byli hlasováním poraženi.

Nicméně Británie je VEN z EU a je tím mnohem víc svobodná.

Nedá mi to vzpomenout dobu před 76 - 80 lety. Evropské státy včetně tehdejšího Sovětského Stalinova Ruska byly tehdy v třicátých letech minulého století postupně provázány spojeneckými smlouvami o vzájemné vojenské pomoci proti tehdejšímu hitlerovskému Německu. Smlouvy typu "Když ti a ti pomohou státu napadeném Německem, tak naše armáda tomu státu taky pomůže". Hitlerovi se však podařilo obratným separátním jednáním a uzavíráním svých smluv toto předivo protiněmeckých smluv roztrhat. Například v rocě 1938 se Francie a Anglie zachovala přesně podle diktátu Německa a v německém Mnichově předala Německu naše sudetské pohraničí.
O dva roky později v roce 1940 už byla pod nadvládou Německa a Itálie většina střední a západní Evropy. A přes kanál nepodrobená Velká Británie. Všechny dřívější smlouvy, ať proti Německu nebo s Německem byly v podstatě neplatné nebo aspoň neúčinné. Z hlediska Evropy byla Velká Británie volná, nevázaná.
A právě tehdy, na začátku války proti Německu, v květnu 1940 přišel novopečený britký premiér Winston Churchill se svým projevem, ve kterém nabídl Angličanům pouze tvrdou práci a boj, krev, dřinu, slzy a pot jako cestu k vítězství.........


Dneska se neválčí vojensky, nejsou žádní mrtví, nejsou žádné výbuchy. Aspoň ne viditelně. Dnešní válka je ekonomická globální soutěž.
A v té si občané Velké Británie obrovsky uvolnili ruce. V EU ovládané Německem a Francií měla Británie jen několik málo možností dalšího vývoje.
Jako pasívně a trpně příjímat všechno, co se v Bruselu upeče.
Nebo o tom diskutovat, trošku to zdržet a potom pasívně a trpně přijímat všechno, co se v Bruseli upeče.
Nebo se hádat, chtít výjimky, zdržovat o něco víc a nakonec potom pasívně a trpně přijímat všechno, co se v Bruseli upeče.
A to asi tak bylo všechno.

Mimo EU mají těch možností mnohonásobně víc.
Například mohou nastoupit ryze řeckou cestu. Zadlužovat se, zvyšovat platy ve státním sektoru, nalévat štědré prostředky do státní správy, školství, zdravotnictví, rezignovat na důsledný výběr daní. I když toto se asi nestane.
Nebo i nadále kopírovat bruselská opatření EU, ale na rozdíl od členů EU s volností nepřijímat nesmysly a věci prospívající pouze některým zemím v EU, ostatně zóna volného obchodu i volný pohyb osob na členství v EU teoreticky vázány nejsou.

Nebo jít na ony "krev, dřinu, slzy a pot".
Velká Británie je stát občanů, jejichž rodilá řeč je v ekonomicky vyspělejších oblastech světa a na internetu nejrozšířenější světová řeč. Rodilý Brit se stále ještě bez větších problémů domluví s rodilým američanem, afričanem nebo australanem z anglicky mluvícího prostředí. Snad jedině s rodilým Skotem s totálně skotským přízvukem by mohl mít problém...., ale jinak se domluví s většinou světa.
Londým je světové bankovní centrum. Sice provozní náklady v centru Londýna jsou jedny z nejvyšších na světě, ale na druhé straně má Londým kvalitní finanční know how. Na EU nezávislý Londým krok od Evropy, ale s odlišnými pravidly než jsou evropské, se může stát cennou světovou alternativou k bankovním centrům Evropy a EU.
A anglické přístavy jsou pro zámořskou dopravu výrobků , ale i komponent a dílů vyráběných v zemích s levnou pracovní silou stejně dobré jako německý Hamburk nebo holandský Rotterdam.
A určitě by ekonomičtí odborníci našli i další komparativní výhody samostatné Británie.

Zkrátka pokud Britové půjdou na tu "dřinu a pot" , pokud dnešní moderní "západní" britská společnost se k tomu ještě umí odhodlat, nebudou brzděni Bruselem a vydrží to aspoň nějakých 10 let, mohou být za tu dobu výrazně dál, než by se kdy dostali v rámci EU.

Ale tyto varianty jsou zatím všechny otevřené.

První náznak bude za nějaký týden až měsíc. Definitivní potvrzení směru, kam se Velká Británie po uvolnění z bruselského svazku vydá, bude dostupné tak za rok, dva roky, až se bude formulace základních smluv nahražujících členství v EU chýlit ke konci. A definitivní potvrzení správnosti cesty VB bude až na základě dlouhodobých ekonomických výsledků země tak za 5 - 10 let.

Autor: Radim Polášek | pátek 24.6.2016 10:23 | karma článku: 18.37 | přečteno: 763x

Další články blogera

Radim Polášek

Velký hliníkový vodíkový humbuk.

Mnozí čtenáří sdělovacích prostředků v poslední době zaznamenali články o převratu ve vodíkové energetice nebo o tom, jak budou motory místo benzínem či elektřinou poháněné vodou a podobné "optimistické" články.

13.9.2017 v 8:35 | Karma článku: 24.09 | Přečteno: 693 | Diskuse

Radim Polášek

Bajky firemních personalistů a manažerů o údajném nedostatku lidí se bortí.

Nevím, co přesně přimělo paní Veroniku Němcovou napsat na iDNES tento článek "Ztráta času i peněz. Nikoho nám neposílejte, žádají firmy úřady práce."

24.8.2017 v 11:37 | Karma článku: 36.91 | Přečteno: 2395 | Diskuse

Radim Polášek

Je lepší být hloupý anebo mít čisté ruce?

Ponechejme na jiné diskuzi či na vyšetřování, jestli Babiš skutečně krátil daně či se dopustil jiných nepředložeností. Vezměme premisu, že Sobotka je o nějakém takovémto trestném činu přesvědčen.

3.5.2017 v 9:26 | Karma článku: 21.07 | Přečteno: 1010 | Diskuse

Radim Polášek

Němečtí voliči ukázali, že umí samostatně myslet.

Pohroma, debakl, Německý masakr motorovou pilou, úspěšná AFD přímo odkrojila z těla německých stran obrovské kusy voličů......Tak zní titulky v německém mainstreamovém tisku.

5.9.2016 v 16:15 | Karma článku: 28.82 | Přečteno: 708 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Markéta Šichtařová

Jak jsem (ne)byla sexuálně obtěžována

Pěkně se nám to rozjelo, jen co je pravda. Soudě podle halasu na sociálních sítích i v tisku, sexuálně obtěžováno muselo být v uplynulém roce snad 99,99 procent žen ve věku nad osmnáct let. Aspoň tomu nasvědčuje kampaň #metoo.

24.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 44.67 | Přečteno: 3318 | Diskuse

Petr Gabriel

Čapí hnízdo je skvost pro děti, na které náš stát zapomněl.

Dohadování v poslanecké sněmovně je sice velmi nečitelné od těch, kteří nepřejí Babišovi, protože nesnášejí jeho aktivity, které jsou některé doslova velmi nebezpečné pro naše zdraví, ale Čapí hnízdo tito zpozdilí politici vůbec n

23.11.2017 v 22:21 | Karma článku: 22.61 | Přečteno: 743 | Diskuse

Eva Kislingerová

Přebytkový rozpočet: Není všechno zlato, co se třpytí

Jak bylo napsáno v médiích, Praha bude (snad) i v příštím roce hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Často slýcháme, že stát hospodaří s deficitem, jaká je to hrůza.

23.11.2017 v 20:52 | Karma článku: 9.32 | Přečteno: 333 | Diskuse

Evžen Korec

Útok ČNB na bydlení má první oběť: Hypotéky začaly zdražovat

České komerční banky zareagovaly na krok České národní banky (ČNB), která na začátku listopadu zvýšila základní sazbu o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

23.11.2017 v 9:33 | Karma článku: 10.33 | Přečteno: 472 | Diskuse

Petr Havránek

Chcete babišovku?

Po celá staletí se "štamgast" vyznačoval právem mít svoji židli u vyhrazeného stolu, kam by si nikdo z běžných nebo náhodných hostů nedovolil sednout. Tato místa byla často ozdobena vtipným nebo rádobyvtipným označením.

23.11.2017 v 9:14 | Karma článku: 18.80 | Přečteno: 762 | Diskuse
Počet článků 82 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2241

Člověk vyčnívající a jedinečný tak akorát, kterého občas něco zaujme tak, že o tom napíšu.

A jakožto dlouhodobě nezaměstnaný projektant, technolog a vůbec obecně "člověk technický" , schopný a ochotný okamžitě nastoupit do práce, se ve svém věku 50+ směji údajnému nedostatku technických odborníků.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.