Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zeman boří Havlovské vzorce a zvyky chování českého presidenta.

21. 11. 2014 9:24:59
Václav Havel jako nově zvolený president Československé a později České republiky začínal v podstatě na zelené louce. Předchozí vládní zvyky a styly posledního komunistického presidentan Gustáva Husáka převzít nechtěl a v podstatě ani nemohl. Byly to totiž zvyky a styly vládnutí vytvořené pro totalitní vládu komunistické strany, vládnoucí pod kuratelou Moskvy a sousedící s úhlavními nepřáteli Moskvy - státy Západní Evropy.

Havel tedy musel vzorce a zvyky vnitřní i zahraniční politiky presidenta československého a později Českého státu vytvořit úplně znova a v podstatě prakticky protichůdně proti Husákovské vládě.Je logické, že těmto vzorcům vtiskl rysy své osobnosti.Havel vyrostl v disentu a undergroundu. jeho největší nepřítel byla strana, proto je jen logické, že jako president neměl rád strany, ať už byly jakékoliv. On sám žádnou stranu zakládat nechtěl, do žádné strany vstoupit nechtěl, on sám chtěl být jako president nadstranický a být tady pro všechny občany republiky.

Jako člen disentu a undergroundu, který se po převratu dostal společně s undergroudovými kamarády na špičku společnosti , považoval za normální , že lidi či hnutí, které je dnes dole a defakto spodina společnosti nebo za úplně nesmyslné, bude v budoucnu taky nějakým převratem dosazeno na špičku společnosti. A bude se tam chovat stejně a hlásat totéž, co předtím. Možná proto se stal členem Římského Klubu, který už o hodně dříve před rozšířením zelené ideologie v podání všelijakých Zelených stran prosazoval zpomalování ekonomiky předních západních zemí, jejich zchudnutí a ruku v ruce s tím i zchudnutí a ožebračování řadových občanů vyspělých západních států. Jako president tedy nijak nepodporoval korporace, velké či menší úspěšné firmy a naopak podporoval všemožná občanská hnutí. A potom taky stranu Zelených

A ještě jako komunisty utlačován člen disentu byl Václav Havel díky komunististému útlaku jednostranně nasměrován protikomunisticky a výrazně prozápadně. Proto jako president komunistické a postkomunistické vlády , ať už to bylo Rusko, Čína nebo třeba i vlády ve střední Evropě, ignoroval, nevěřil jim a naopak bezvýhradně a nekriticky věřil všemu, co přicházelo ze Západu. Ať už to šlo z evropského Brusele anebo z amerického Washingtonu.Takže pravý český president, podle havlovské šablony, se má chovat zhruba takhle:


Podporovat všelijaké veřejně prospěšné a občanské společnosti, zvláště když se ohánějí lidskými právy. Nebo ochranou životního prostředí.
Naopak nepodporovat žádnou stranu ke stranám a stranickým funkcionářům se chovat s chladnou odtažitostí , scházet se s nimi, jen když musí. S výjimkou mírné podpory strany Zelených, protože ti jsou "prospěšní společnosti".
Stejně odtažitě se chovat k představitelům a manažerům firem, velkých nebo i středních, protože se zabývají takovými přízemními věcmi jako je obvykle špinavá a hlučná výroba něčeho a a jako je "nesluníčkové" zaměstnávání lidí, kteří tak musí tvrdě pracovat a ničit si zdraví, aby za to dostali obvykle mizerný plat.
Vyjadřovat se, aspoň veřejně, o každém mírně, korektně a sluníčkově, i kdyby ten člověk byl sebevíc odsouzeníhodný. Stejně jako se takhle vyjadřovat o hnutích, ideologiích, stranách....
Nevěřit všem a ignorovat všechny, kdo mají jakoukoliv spojitost s komunismem a naopak stoprocentně bez výhrad věřit všemu , co řekne kdokoliv ze západní "nesocialistické" strany. Ať už to je z Bruselu nebo z jakékoliv země "vyspělé Západní Evropy" stejně tak jako z Washingtonu či aspoň z jakéhokoliv místa Severní Ameriky.
A pouze s malými, jen teoretickými výhradami skákat tak, jak naši velcí západní bratři v Bruseli či Washingtonu pískají......


S touhle Havlovskou presidentskou šablonou měl problémy už Václav Klaus. Ovšem ten veřejně měnit presidentnský styl nemohl. Jednak bylo příliš brzy, nastupoval hned po Havlovi, jednak Václav Havel ještě žil a byl politicky aktivní a s pomocí svých příznivců by nedovolil cokoliv měnit. Václav Klaus prostě významnou část presidentských vzorců a zvyků převzal, jako například odpojení se od politických stran nebo částečně vztah k západním politikům, malou část upravil, jako například chování presidenta k zástupcům firem a zbytek prostě nedělal nebo výhradně jako soukromá osoba konal přesně proti Václavu Havlovi. Jako například v preferenci veřejně prospěšných spolků nebo k straně zelených a k zelené ideologii.

To Miloš Zeman už měnit havlovské šablony může. Jednak Václav Havel už zemřel, jednak havlovi příznici postupně mizí pod tlakem dnešní reality. Sluníčková korektnost a multikulturalita prosazovaná "bohatým západem" je čím dál víc zprofanovanější. Stejně jako čím dál víc vyčnívá z zelené ideologie a všelijakých zelených směrů pouze snaha získat moc a obohatit se na úkor řadových občanů zemí, kde tato ideologie získává hlasy. Bývalé komunistické země, jako je Rusko, Čína, Vietnam, kde komunisté neztratili vládu v převratech, jsou dneska v podstatě víc kapitalistické než historicky kapitalistické země západní Evropy a Ameriky, zatímco ty vyspělé historicky kapitalistické země té západní Evropy a Severní Ameriky, kde nikdy neproběhl převrat a převzetí vlády zosnované komunisty jsou dneska v mnoha ohledech mnohem víc socialistické než ty bývalé komunistické země.

No a do toho byl zvolen na presidentský post Zeman, člověk téměř ve všem úplně odlišný než byl svého času Vaclav Havel. Navíc svými lety v důchodu na Vysočině odstřihnutý od většiny dnešních aktivních politických a ekonomických struktur kromě poněkud obskurní strany SPOZ.
Není divu, že mu havlovská presidentská šablona nevyhovuje téměř nikde a že ji za nesouhlasného řevu zbylých havlovských příznivců a svým typickým neasertivním přístupem mění. Nebo zatím spíš jenom boří.

Vlastně právem by Miloš Zeman mohl mít titul " President Bořitel" ...

Autor: Radim Polášek | pátek 21.11.2014 9:24 | karma článku: 17.99 | přečteno: 843x

Další články blogera

Radim Polášek

Velký hliníkový vodíkový humbuk.

Mnozí čtenáří sdělovacích prostředků v poslední době zaznamenali články o převratu ve vodíkové energetice nebo o tom, jak budou motory místo benzínem či elektřinou poháněné vodou a podobné "optimistické" články.

13.9.2017 v 8:35 | Karma článku: 24.09 | Přečteno: 693 | Diskuse

Radim Polášek

Bajky firemních personalistů a manažerů o údajném nedostatku lidí se bortí.

Nevím, co přesně přimělo paní Veroniku Němcovou napsat na iDNES tento článek "Ztráta času i peněz. Nikoho nám neposílejte, žádají firmy úřady práce."

24.8.2017 v 11:37 | Karma článku: 36.91 | Přečteno: 2395 | Diskuse

Radim Polášek

Je lepší být hloupý anebo mít čisté ruce?

Ponechejme na jiné diskuzi či na vyšetřování, jestli Babiš skutečně krátil daně či se dopustil jiných nepředložeností. Vezměme premisu, že Sobotka je o nějakém takovémto trestném činu přesvědčen.

3.5.2017 v 9:26 | Karma článku: 21.07 | Přečteno: 1010 | Diskuse

Radim Polášek

Němečtí voliči ukázali, že umí samostatně myslet.

Pohroma, debakl, Německý masakr motorovou pilou, úspěšná AFD přímo odkrojila z těla německých stran obrovské kusy voličů......Tak zní titulky v německém mainstreamovém tisku.

5.9.2016 v 16:15 | Karma článku: 28.82 | Přečteno: 708 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jana Slaninová

I povstaly nové Šárky a zapíchly Ctirady

"Muži, ta sexistická a zlá stvoření, jsou hodni vyhubení!" vzala si slovo šéfka všech žen, takto Svatá Číča. "A je jedno, jestli jsme jim to my ženy dovolily, či nikoli. Musí trpět, jako jsme po staletí trpěly my!"

24.11.2017 v 14:15 | Karma článku: 16.91 | Přečteno: 327 | Diskuse

Přemysl Čech

Rusko a doping: - my nic, jinde hledejte viníky

Podle ruského vicepremiéra a bývalého ministra sportu Vitalije Mutka nenese vinu za skandál kolem dopingu ruských biatlonistů a biatlonistek v souvislosti se ZOH v Soči v roce 2014 Rusko, ale naopak MOV a WADA. A kdyby jen to!

24.11.2017 v 13:15 | Karma článku: 8.64 | Přečteno: 173 | Diskuse

Richard Siemko

Proč Bůh nezasahuje

Následující úvahy jsem napsal pro ty z lidí, kteří jsou hluboce zasaženi zlem ve světě a nechápou, jak můžou někteří jiní lidé věřit v Boha, který je podle jejich slov vševědoucí a přesto nezasahuje.

24.11.2017 v 11:05 | Karma článku: 13.13 | Přečteno: 493 | Diskuse

Petr Pánek

Střet civilizací začíná v ložnici.

Jedna blogerka , která s jistotou dovede rozpoutat diskusi zde nadhodila téma "Mateřství jako služba bohu". Budiž i když tomu nerozumím.

24.11.2017 v 10:01 | Karma článku: 10.51 | Přečteno: 622 | Diskuse

Jan Tichý

Prezident volky nevolky (čti folky nefolky)

Vyhraje kandidát lidu (německy das Volk) nebo nelidu (resp. nadlidu = zákonodárců)? V posledních volbách prezidenta měli téměř všichni kandidáti podporu sobě blízké politické strany. Letos naopak téměř nikdo.

24.11.2017 v 8:54 | Karma článku: 5.36 | Přečteno: 133 |
Počet článků 82 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2241

Člověk vyčnívající a jedinečný tak akorát, kterého občas něco zaujme tak, že o tom napíšu.

A jakožto dlouhodobě nezaměstnaný projektant, technolog a vůbec obecně "člověk technický" , schopný a ochotný okamžitě nastoupit do práce, se ve svém věku 50+ směji údajnému nedostatku technických odborníků.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.