Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sametová revoluce, severní Morava by měla slavit tak 22 listopadu

17. 11. 2014 12:40:44
17 listopadu se na severní Moravě nestalo vůbec nic. Byl pátek, dělníci a technici ve fabrikách si odpracovali svou směnu, učitelé odučili svoje třídy. Večer si poslechli socialistické zprávy, povečeřeli a šli spát. Skoro nikdo na severní Moravě netušil, že ten večer spadly první kostky domina, jímž v té době socialistický stát řizený komunisty defakto byl. Já jsem v té době byl už několil let coby absolvent vysoké školy v pracovním procesu, nastoupil jsem jako projektant tehdejšího Závodu automobilů (OZA) do Tatrovky v Kopřivnici. (dále TaKo )

Totalitní socialistický stát měl stále v moci v podstatě všechny formální informační kanály, tiskovou kancelář, noviny, televizi, rozhlas a tak automaticky diktoval , co všechno lidi vědět mohou a co nemusí. Co neměl v moci, byly jedině neformální informační kanály jako je osobní styk , telefonáty známým, dokumenty psané ručně nebo na psacích strojích a podobně.

První zprávy o tom ,co se stalo v Praze se tak na severní Moravu nejspíš dostaly se studenty, kteří na víkend odjeli z Prahy domů. Případně poslechem rozhlasové stanice Svobodná Evropa, která neformální kanály musela využívat. Jenže kdo tehdy na severní Moravě poslouchal Svobodnou Evropu kromě nějaké desítky ostravských disidentů a možná tak nějakých pár stovek "ilegálních disidentů"? Neboli těch odpůrců režimu, co to režimu nedávali najevo?

V pondělí 20 listopadu byl na severní Moravě pořád ještě klid. Lidi stále ještě normálně pracovali, ale kostičky domina už padaly.
První zprávy jsem četl v úterý v tuším Mladé Frontě. Tam byla, co si pamatuji, taková malá nenápadná zprávička o pár řádcích, že 17 listopadu byli pořádkovými oddíly SNB surově zbiti studenti, kteří demonstrovali ke dni studentstva a k tomu pár vět omáčky. Vzal jsem to jako fakt, kontakty na své vysoké škole v Pardubicích už jsem několik let neměl a kvůli svému pracovnímu vytížení jsem tehdy ani nepovažoval za podstatné o tom někde další informace shánět.

Shodou okolností jsme v to úterý v kterési restauraci v Kopřivnici měli po práci takovou malou firemní oslavu něčích narozenin nebo něčeho takového. Já jsem v té době byl na komunisty hodně nabroušený a to z pracovních důvodů.

A tady musím krátce odbočit z tématu.

Tatra Kopřivnice totiž za socialismu nebyla řízena svými řediteli a generálními řediteli neboli svým oficiálním managementem. Veškerá ekonomika , podniky, zemědělská a jiná družstva byla tehdy řízena z stranických sekretariátů. Podniky místního významu okresními a velké podniky a k tomu ještě s vojenskou výrobou, jako byla kopřivnická Tatrovka , byly řízeny krajskými sekretariáty KSČ. Ale to jsem jsem se dozvěděl o hodně později po roce 1989.
Pravděpodobně si tehdy soudruzi představovali, že bývalí dílenští soustružníci a metaři nabytím rudé knížky a absolvováním VUMLU získají zázračné ekonomické znalosti mnohem kvalifkovanější než kdy může mít management tehdejších socialistických podniků.
Takže někdy ke konci roku 1986 si soudruzi z krajského výboru KSČ v Ostravě sedli a usnesli se, že naše výrobky jsou technicky zastaralé a že se to nelepší. A přikázali do Tatrovky, že aby se to zlepšilo, má Tatra Kopřivnice vytvořit nový útvar, takzvaný "Technologický výzkumný ústav" o velikosti asi 500 zaměstnanců. Který má bádat a svými výsledky tu technickoui zastaralost tehdejších výrobků Tatrovky vyřešit.

Oddělení projekce povrchové úpravy OZA TaKo, do kterého jsem coby čerstvý absolvent přišel v září 1986 , bylo původně tříčlenné . Ovšem nějaký měsíc předtím musel být jeden jeho pracovník odejit pro nezvládnutý alkoholismus , takže po mém příchodu tam byl vedoucí projekcí povrchových úprav, jeden specialista na galvanovnu a potom dva čerství vysokoškolští absolventi, kolegyně tuším absolventka Báňské VŠ v Ostravě a já z Pardubic.
Rozhodnutí soudruhů se projevilo v dubnu příštího roku, ostatní pracovníci našeho oddělení byli ze dne na den převedeni do toho nově zřízeného výzkumného ústavu a já jsem na projekci povrchových úprav Odštěpného Závodu Automobilů zůstal jako jediný. A bylo tam skutečně spousty projektantnské práce a to ze dvou důvodů.

O pár let předtím, v letech nějak 1978 - 82 investovala tehdejší RVHP v rámci takzvaného Rozvojového záměru do Kopřivnické Tatrovky částku okolo 8 miliard tehdejších Kčs. Z toho většinu spolykala v podstatě úplně nová fabrika pro výrobu náklaďáků s novou lakovnou a galvanovnou , kde i po několika letech byla stále potřeba všelijak upravovat stroje, lakovací linky, i stavbu dílen, pro neustále se zpřísňující hygienické a ekologické předpisy přidávat nebo upravovat odsávání nebo zařízení neutralizačních stanic atd. Za druhé ta částka byla obrovská, ale na jedny provozy byla doslova vyplýtvána, zatímco jinde už třeba nezbylo. I nadále se lakovalo třeba na lince, která byla postavena ještě za Hitlera a lakovaly se tam první Tatry111, které Tatrovka v Kopřivnici tehdy pro Hitlera vyvinula. ( Dneska je v tom objektu třeba kopřivnická STK ) Nebo se lakovalo na linkách postavených po válce pro výrobu osobních Tater 603, které byly převedením výroby osobních aut do Příbora uvolněny pro výrobu náklaďáků. Ty staré linky dávno s nulovou zůstatkovou hodnotou bylo třeba udržovat v rozumném a aktuálním technickém stavu. Zbourat je a prostě postavit nové by byla investice a tu by "soudruzi mimo Tatrovku" nedovolili. Jediná možnost tak byla postupně rekonstruovat kus po kusu a za provozu nákladem miliónů z provozních prostředku Tatrovky. Neboli pracné, zdlouhavé a dosaženými parametry podstatně horší.

Úkoly jsem tehdy dělil na tři hromady. Ty, které bylo třeba okamžitě udělat, jinak by z toho byl velký pr...r. Potom ty, které bylo třeba začít dělat a udělat "zítra nebo nejpozději pozítří", jinak by z toho byl velký pr...r . A nakonec ty úkoly, které bylo třeba začít dělat, co nejdřív až na ně zbude trochu času, protože jinak by z toho byl velký pr...r.
I s přesčasy a občasnými akcemi v sobotu jsem s odřenýma ušima zvládal dělat tak sotva úkoly z první skupiny, ostatní se prostě muselo řešit nějak jinak nebo se nějak,hůře nebo špatně, vyřešilo "samo".

Třetí rok, v roce 1989 , už jsem toho začínal mít dost a začal jsem i otvírat ústa třeba na pracovních schůzích technického úseku a tak dále, ale k ničemu to nevedlo.
Nadřízený mého šéfa, technický náměstek OZA, byl vzděláním a praxí metalurg. Na tuto pozici, která vyžadovala strojní nebo elektrotechnické a podobné vzdělání byl ze slévárny Tatrovky dosazen proto, protože ve slévárně byl z jakýchsi důvodů pro místní komunisty nevhodný. Očekávalo se, že na pozici, na kterou nemá kvalifikaci, bude dělat chyby a bude tak záminka k jeho legálnímu sesazení a "uklizení" kdovíkde . Ale on si to uvědomil a tak nikdy sám od sebe nic nerozhodoval a nepřikazoval, všechno musel mít na papíru zdůvodněné a pojištěné od svých podřízených nebo jinak nejméně dvakrát. Třeba od mého šéfa vedoucího projekce, pokud se jednalo o technické věci. Nějaká stížnost na to, co nařídili soudruzi kdesi "nahoře" na výboru v Ostravě tak nepřicházela v úvahu.
Ale to jsem se dozvěděl taky až nějaký čas po sametu.


Takže zpátky, jsme na firemním večírku, k večeru v úterý 21 listopadu 1989 a kdosi tak nadhodil ty studenty, jak coby mladí frackové, co chtějí nějaké nesmysly místo toho ,aby v poklidu studovali a dělali to, co mají. A že právem proto dostali na budku. A já jsem tehdy řekl svému šéfovi zhruba asi toto:

Teď od vás ti studenti dostali výprask, ale za 5, za 10 let, až se ti studenti dostanou do vedoucích pozic a oni se tam dostanou, tak oni naopak zatočí s vámi!
No, spletl jsem se.

Cestou z oslavy jsem se stavil ještě na jedno v místní hospodě Horačka a tam ke mně přisedl známý. Právě někde zhlédl to video o tom zásahu na Národní třídě a byl vrcholně naštvaný. že je tam mlátili jako žito a že jim to nemůže projít. Doma jsem ještě stihl zhlédnout pozdní večerní či noční zprávy v televizi a to video "Mlátiček z Národní" tam bylo taky. Kostky toho domina padaly dál a dál.


Přes noc nebo snad do dvou dnů se všude na každé trochu volné ploše objevily plakáty. Proti komunistům, na podporu Občanského Fóra atd. I když byl tehdy listopad, jako by se tehdy najednou objevil svěží jarní vzduch.....
No a další týden v pondělí, aspoň podle popisů, protože datum si už nepamatuji, proběhla okolo poledne hodinová generální stávka. bylo na tu dobu teplo, svítilo sluníčko, aspoń tak si to pamatuji. V Tatrovce se sešli lidi na volném prostoru mezi halami, objevil se už místní výbor Občanského Fóra, udělalo se pódium, určití lidi vystoupili s projevy..... A to už bylo jasné, že změna už je hotová, že už to nejde vrátit zpátky žádnou silou a za žádnou cenu, že jedni nahoře budou muset z těch fleků pryč že se to tam provětrá a že druzí potom půjdou nahoru místo nich....


Zbývalo už jen pár posledních stojících kostek toho domina nazvaného později Sametová Revoluce.

Autor: Radim Polášek | pondělí 17.11.2014 12:40 | karma článku: 12.27 | přečteno: 505x

Další články blogera

Radim Polášek

Velký hliníkový vodíkový humbuk.

Mnozí čtenáří sdělovacích prostředků v poslední době zaznamenali články o převratu ve vodíkové energetice nebo o tom, jak budou motory místo benzínem či elektřinou poháněné vodou a podobné "optimistické" články.

13.9.2017 v 8:35 | Karma článku: 24.09 | Přečteno: 693 | Diskuse

Radim Polášek

Bajky firemních personalistů a manažerů o údajném nedostatku lidí se bortí.

Nevím, co přesně přimělo paní Veroniku Němcovou napsat na iDNES tento článek "Ztráta času i peněz. Nikoho nám neposílejte, žádají firmy úřady práce."

24.8.2017 v 11:37 | Karma článku: 36.91 | Přečteno: 2395 | Diskuse

Radim Polášek

Je lepší být hloupý anebo mít čisté ruce?

Ponechejme na jiné diskuzi či na vyšetřování, jestli Babiš skutečně krátil daně či se dopustil jiných nepředložeností. Vezměme premisu, že Sobotka je o nějakém takovémto trestném činu přesvědčen.

3.5.2017 v 9:26 | Karma článku: 21.07 | Přečteno: 1010 | Diskuse

Radim Polášek

Němečtí voliči ukázali, že umí samostatně myslet.

Pohroma, debakl, Německý masakr motorovou pilou, úspěšná AFD přímo odkrojila z těla německých stran obrovské kusy voličů......Tak zní titulky v německém mainstreamovém tisku.

5.9.2016 v 16:15 | Karma článku: 28.82 | Přečteno: 708 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Pavel Starý

Karty ve sněmovně jsou rozdány

Moje slova z předchozího blogu se naplňují. Jasná vládní koalice se v nové sněmovně nerýsuje. Kde jsou příčiny současného stavu a jak to celé nakonec dopadne?

24.11.2017 v 15:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jaroslava Janderová

Nemravná privatizace 17. listopadu aneb kádrováci v akci

Musela jsem si nechat pár dní odstup, abych vydýchala rozčarování z průběhu oslav 17. listopadu. Opět se ukázalo, jak hlasití jsou u nás příznivci tzv. selektivní demokracie.

24.11.2017 v 14:30 | Karma článku: 16.46 | Přečteno: 329 | Diskuse

Roman Máca

Reakce na rozhovory s nominantem do čela bezpečnostního výboru Radkem Kotenem (SPD)

Pan poslanec Radek Koten (SPD) je podle mého názoru vysoce nekompetentní nedůvěryhodná nepravdy hovořící osoba a současně je i bezpečnostním rizikem. V článku předkládám argumenty vedoucí k tomuto závěru.

24.11.2017 v 13:55 | Karma článku: 17.29 | Přečteno: 776 | Diskuse

Jan Bartoň

ANO to dalo Fialovi „sežrat“

Nezvolení Petra Fialy do místopředsednické funkce není jenom demonstrace síly. Je to ocenění „konstruktivní role“, kterou ODS při sestavování orgánů sněmovny předvedla v Kalouskově bloku.

24.11.2017 v 13:43 | Karma článku: 29.66 | Přečteno: 1062 | Diskuse

Erik Steinn

Babiš konečně nabídl Fialovi akceptovatelnou nabídku k sňatku

ODS je v koutě, takovou nabídku nelze odmítnout!! Stát bude říti několik státních firem a agentur, jejichž ředitelem bude pan Babiš, pak už je jedno kdo bude předsedou vlády.

24.11.2017 v 11:32 | Karma článku: 9.89 | Přečteno: 1670 | Diskuse
Počet článků 82 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2241

Člověk vyčnívající a jedinečný tak akorát, kterého občas něco zaujme tak, že o tom napíšu.

A jakožto dlouhodobě nezaměstnaný projektant, technolog a vůbec obecně "člověk technický" , schopný a ochotný okamžitě nastoupit do práce, se ve svém věku 50+ směji údajnému nedostatku technických odborníků.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.